بافنده ی گلیم دستباف همدان با دار گلیم خودکشی کرد

دو عامل اصلی موثر بر کیفیت گلیم دستباف همدان اثر دارند، الیافی که از آن ساخته شده است و ضخامت پشته الیاف است.

الیاف طبیعی را می توان از موهای حیوانی مانند پشم به دست آورد. تولید شده توسط حیوانی مانند ابریشم؛ یا از ساقه و الیاف گیاهانی مانند جلبک دریایی. پشم رایج ترین الیاف طبیعی است که برای ساخت گلیم استفاده می شود.

از ابریشم فقط در گلیم دستباف مرغوب استفاده می شود که معروف ترین آن گلیم ایرانی است. الیاف گیاهی به طور فزاینده ای برای شمع و بستر محبوب می شوند.

الیاف مصنوعی  . این الیاف مصنوعی در ابتدا در یک آزمایشگاه از محصولات جانبی سوخت های فسیلی ایجاد شدند. با توجه به محبوبیت فزاینده آن در طول سال ها، اکنون در مقیاس صنعتی با استفاده از فرمول های مختلف برای ایجاد الیافی که طیف وسیعی از نیازها را برآورده می کنند، تولید انبوه می شود. از خواص الیاف مصنوعی می توان به نرمی، مقاومت در برابر لک، دوام، مقاومت در برابر محو شدن اشاره کرد.

گلیم

مخلوط پشم  . این نوع الیاف از ترکیب پشم با الیاف مصنوعی تولید می شود. نسبت ها می تواند متفاوت باشد، اما ترکیب استاندارد با پشم 4:1 مصنوعی است. چنین الیافی از دوام مواد مصنوعی و احساس کیفیت پشم طبیعی بهره می برند.

این به عوامل متعددی مرتبط است مانند:

ضخامت شمع. با اندازه گیری طول شمع (منهای تکیه گاه) در حالی که تحت فشار سبک است محاسبه می شود.

مرحله / نشانگر. هرچه نخ سفت تر باشد، ضخیم تر و مجلل تر به نظر می رسد. نخ‌های محکم بسته‌بندی شده ماندگاری بیشتری دارند زیرا نخ‌ها فضای کمتری برای ساییدگی روی یکدیگر و ایجاد سایش دارند.

شماره تاپیک. ضخامت هر رشته نخ. یک گلیم را می توان در حالی که نخ های محکم بسته بندی شده باشد، کم گیر کرد، زیرا هر طناب می تواند قطر زیادی داشته باشد.

اگرچه گلیم در بسیاری از دربارهای سلطنتی ساخته می شد، امپراتوری های عثمانی (1281-1924)، صفوی (1501-1732)، و مغول (1526-1858) برخی از غنی ترین نمونه های گلیم های تولید شده توسط سلطنت را ارائه می دهند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.