گل ارکیده بنفش یکی از لحظات بزرگ در تاریخ چند برچه

این تغییر چشمگیر یکی از لحظات بزرگ در تاریخ حیات روی این سیاره است. چه چیزی به گیاهان گلدار اجازه داد تا اینقدر سریع بر فلور جهان تسلط پیدا کنند؟ نوآوری بزرگ آنها چه بود؟

گیاه شناسان به گیاهان گلدار گل ارکیده بنفش آنژیوسپرم می گویند که از واژه های یونانی “رگ” و “دانه” گرفته شده است. برخلاف درختان مخروطی که دانه‌ها را در مخروط‌های باز تولید می‌کنند، آنژیوسپرم‌ها دانه‌های خود را در میوه محصور می‌کنند.

هر میوه حاوی یک یا چند برچه، اتاقک توخالی است که از دانه ها محافظت و تغذیه می کند. به عنوان مثال، یک گوجه فرنگی را از وسط نصف کنید، برچه ها را خواهید دید.

این ساختارها ویژگی تعیین کننده همه آنژیوسپرم ها و یکی از کلیدهای موفقیت این گروه گیاهی عظیم است که تعداد آنها به 235000 گونه می رسد.

اکنون شکارچیان فسیلی به گل رز مشکی سبک قدیمی با بیل و میکروسکوپ یادداشت ها را با زیست شناسان مولکولی با استفاده از توالی ژنتیکی مقایسه می کنند تا خانواده های گیاهان مدرن را به عقب از منشا آنها ردیابی کنند.

این دو گروه از محققین همیشه به یک محل تولد نمی رسند، اما هر دو گروه در مورد اینکه چرا جستجو مهم است اتفاق نظر دارند.

زیمر و همکارانش شروع به جستجو در داده‌های مشترک خود برای گروه‌هایی از گیاهان با ویژگی‌های ارثی مشترک کردند، به این امید که در نهایت یک نیای مشترک برای همه گیاهان گلدار شناسایی کنند.

نتایج تا به امروز نشان گل رز قرمز طبیعی می دهد که قدیمی ترین دودمان زنده که حداقل به 130 میلیون سال قبل می رسد، Amborellaceae است، خانواده ای که شامل تنها یک گونه شناخته شده به نام Amborella trichopoda است.

این گیاه کوچک چوبی که اغلب به عنوان یک “فسیل زنده” توصیف می شود، تنها در کالدونیای جدید، جزیره ای در اقیانوس آرام جنوبی که در میان گیاه شناسان به خاطر فلور اولیه اش معروف است، می روید.

اما ما یک آمبورلا مربوط به 130 میلیون سال پیش نداریم، بنابراین فقط می توانیم تعجب کنیم که آیا شبیه انواع امروزی است یا خیر.

ما فسیل‌هایی از سایر گیاهان گلدار منقرض شده داریم که قدیمی‌ترین آنها در رسوبات 130 میلیون ساله مدفون شده‌اند. این فسیل‌ها تنها نشانه‌های ملموس ما را از شکل ظاهری گل‌های اولیه به ما می‌دهند.

که نشان می‌دهد آن‌ها گل لیلیوم طبیعی ریز و بی‌آرایش بوده و فاقد گلبرگ‌های خودنمایی هستند.

این گل‌های بدون زواید بیشتر تصورات مربوط به چیزی که یک گل را به گل تبدیل می‌کند، به چالش می‌کشند.

 • منابع:
  1. The Big Bloom—How Flowering Plants Changed the World
 • تبلیغات: 
  1. لوله که توانست از ریزش کوه جلوگیری کند
  2. تعیین جنسیت جنین با استفاده از پودر لیمو عمانی!
  3. جورابی که با پوشیدن آن پاها درمان می یافت!
  4. چگونه یک پتو در جنگ جان صد نفر را گرفت؟

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.